piątek, 1 listopada 2013

"Poradnik" - jak wydać płytę i pojechać w trasę koncertową.

Jak wydać płytę i pojechać w trasę koncertową ?
Wasz zespół wciąż nie wydał płyty? Ograliście już wszystkie kluby, bary i piwnice w waszej miejscowości ? W oczach rodziny i znajomych wasz zespół wciąż utrzymuje status zespołu amatorskiego? Na waszym fanpage'u nic się nie dzieje ?
A przecież tak niewiele trzeba by zmienić ten stan rzeczy !
Oto prosta instrukcja jak przeskoczyć naraz  kilka stopni  drabiny prowadzącej do muzycznej nieśmiertelności ! ;-)

1 - Przygotowania 

Kupujecie w Tesco powiedzmy, jeśli jesteście wielkimi optymistami, 50 nośników.
Wpisujecie w Google : "drukowanie płyt CD, offset, sitodruk - tanio z rabatem dla zespołów " i zlecacie naniesienie na zakupione płyty grafiki zrobionej przez was w gimpie.
Grafika ma być "full zawodowa". Najlepiej zrobiona to taka, która sugeruje że jesteście amerykańską grupą z dorobkiem kilku płyt i kilku milionami dolarów na koncie. Jeśli nie macie pomysłu na muzykę lub grafikę skopiujcie jakąś z mniej znanych u nas płyt zachodnich zespołów, ( jest to nagminna praktyka wielu polskich wykonawców) wtedy macie nawet szanse na zdobycie fanów z Filipin czy Japonii. ;-) Pamiętajcie o najważniejszej zasadzie dzisiejszego show-biznesu, "jak cię widzą tak cię piszą". Dalej .

2 - Nagrywamy płytę 

Domowym sposobem nagrywacie swoje wypociny na oddzielnych śladach.
Perkusja i klawisze koniecznie w formacie MIDI. Gitary i wokale oczywiście "czyste". Po czym wynajdujecie w sieci "czarodzieja" który za parę stów podłoży wam zawodowe brzmienia pod perkusję i klawisze. Przepuści wasze budżetowe gitary przez symulacje dobrych wzmacniaczy i poprawi impulsami dobrych paczek. Zabrzmicie identycznie jak wasi idole. Wokalista będzie zachwycony gdy usłyszy swój wokal poprawiony w "Melodyne". Całość umiejętnie zmiksowana zwali was z nóg ! To nic że nie zabrzmicie tak na żywo. A kto to usłyszy w hałasie klubu dla 50 osób?  Nagrywacie materiał na nośniki z okładką i macie już swoją " płytę" !

3 - Public relations

Pozostaje wam  już tylko dokupić trochę lajków do waszego fanpage'a. Im macie ich  więcej tym lepiej ! I nie przejmujcie się, dziś już nikogo nie dziwią nagłe objawienia Youtubowych "gwiazd" które mają po kilka milionów odtworzeń ! ;-) Nie podam linków ale naprawdę szybko znajdziecie jak i gdzie można dokupić sobie znajomych, lajków czy nabić odtworzenia utworów. ;-)

4 - Marketing  

Wymyślacie sobie  nazwę waszej "wytwórni płytowej" i jako ta firma umieszczacie waszą "płytę" na  iTunes ,ebay'u, allegro.( Nie zróbcie tylko bardzo poważnego błędu, jaki zrobiła bardzo znana w Polsce postać,  która w adresie  siedziby "oficjalnego fan-clubu " podała swój własny adres zamieszkania ! )  Mogę zdradzić tylko że Red ale nie Lips ;-)
Robicie konkurs. Do wygrania jest oczywiście wasza "płyta" + jakiś bonus ( zdjęcie, koszulka, czapeczka ) To wszystko was uwiarygodni !
Zdjęcie robicie sobie oczywiście w jakiejś starej opuszczonej fabryce. No i każdy z was musi patrzeć w inną stronę. Z jakichś nie znanych mi powodów jest to kanon dla zdjęcia grupy rockowej ...

5 - Tour management

Teraz bukujecie "trasę koncertową". Najlepiej znajdując podobne do was zaprzyjaźnione zespoły.
Jeśli wspólnie przedstawicie właścicielom klubów ofertę wieczornego koncertu trzech kapel za piwo,
zwrot kosztów przejazdu i jakieś tam drobne, myślę że łaskawie się zgodzą na taki układ. :-D
Was i tak właściwie to najmniej obchodzi, prawdopodobnie większość z was jest jeszcze na garnuszku u rodziców ;-)
Teraz wypisujecie na banerze głównym  strony internetowej daty  waszej " trasy koncertowej" i przygoda życia gwarantowana !

Jeśli jeszcze gracie muzykę "na czasie" i jesteście w miarę przystojni znajdziecie odpowiednią liczbę fanek ;-)

 Że co ? Że nie o to wam chodzi ? Że wy myślicie poważnie o muzyce?
A ...! To już temat na zupełnie inny  poradnik który zaczyna się tak :

SIADASZ NA DUPIE I ZACZYNASZ ĆWICZYĆ  ! ...

A może lepiej wyprodukują Was  w ... ?( proszę mi wierzyć, powyższy baner nie jest kryptoreklamą, raczej ...sarkazmem :-) )

3 komentarze:

  1. "Teraz bukujecie "trasę koncertową". Najlepiej znajdując podobne do was zaprzyjaźnione zespoły.
    Jeśli wspólnie przedstawicie właścicielom klubów ofertę wieczornego koncertu trzech kapel za piwo,
    zwrot kosztów przejazdu i jakieś tam drobne" Gdzie tak?

    OdpowiedzUsuń